Aktualności

Kluczowy terminal LNG w prowincji Guangdong

Chiński terminal Dapeng uznano za kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Projekt zasila w gaz takie metropolie jak Shenzen czy Foshan.

Skroplony gaz ziemny jest jednym z istotnych sposobów Chin na transformację energetyczną. To przejściowy etap pomiędzy odchodzeniem od węgla kamiennego, a przejściem na zieloną energię. Dlatego kluczową rolę w chińskiej transformacji i bezpieczeństwie energetycznym odgrywa terminal Dapeng.

Dapeng to terminal skroplonego gazu ziemnego, należący do China National Offshore Oil Corp. Znajduje się on w południowochińskiej prowincji Guangdong. Od czasu uruchomienia projektu w 2016 roku, terminal przyjął już 100 milionów ton skroplonego gazu.

Rurociąg doprowadzony do temrinalu Dapeng ma długość nieco ponad 444 kilometrów. Zasila on gazem ziemnym między innymi Kanton, Shenzen, Foshan, Dongguan a także Hong Kong. Ogromna inwestycja chińskiej rafinerii pozwala rocznie redukować emisję dwutlenku węgla o 350 milionów ton. Rezygnacja z węgla na rzecz gazu pozwoliła prowincji Guangdong zredukować emisję dwutlenku siarki o kolejne 3,2 miliony ton.

Zarówno China National Offshore Oil Corp. jak i inne chińskie rafinerie wzmacniają badania i rozwój technologii przemysłu LNG. Chodzi zarówno o proces skraplania jak i ponowną regazyfikację. Działania są prowadzone jednocześnie na morzu i na lądzie.

Dapeng to pierwszy w Chinach projekt pilotażowy importu LNG. Terminal zapewnił zapotrzebowanie na energię i gaz 70 milionom mieszkańców od czasu jego uruchomienia w 2016 roku. Importowany gaz ziemny stanowił 40% całkowitych dostaw gazu ziemnego do prowincji Guangdong oraz 30% dla Hong Kongu.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202306/06/WS647e7eaaa31033ad3f7baa08.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.