Aktualności

Linked-In dostrzega zalety rynku azjatyckiego

Chiny najchętniej nawiązują międzynarodowe relacje biznesowe w regionie. Zdaniem Linked-In Państwo Środka szczególnie docenia Południowo-Wschodnią Azję.

Azja Południowo-Wschodnia cieszy się obecnie największym zainteresowaniem chińskich inwestorów. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach, które planują ekspansję na rynki międzynarodowe. Portal Linked-In donosi, że Chiny podczas nawiązywania relacji biznesowych z zagranicą, najpierw sięgają do krajów regionu azjatyckiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza Wietnam, Singapur czy Indonezja.

Niższe koszty zatrudnienia, przyjazne środowisko biznesowe i bliskość kulturowa to kluczowe dla rozwoju biznesowego czynniki. To właśnie one skłaniają chińskie przedsiębiorstwa do priorytetowego traktowania ekspansji międzynarodowej w Azji.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy miesięczny dochód na mieszkańca w 2021 roku w Wietnamie i Indonezji wyniósł odpowiednio 291 i 176 dolarów. Niskie koszty pracy przyciągnęły tutaj globalne firmy, a zwłaszcza producentów – w tym również chińskich. Eksperci twierdzą także, że kraje Azji Południowo-Wschodniej mają obfite zasoby siły roboczej i silny popyt konsumpcyjny.

Nancy Wang, dyrektor Linked-In w Chinach, podkreśla, że „Liczba Chińczyków mieszkających za granicą w krajach Azji Południowo-Wschodniej stanowi 70% chińskich emigrantów na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ nawyki społeczne i konsumpcyjne są tam podobne. Ponadto odsetek talentów w wieku poniżej 35 lat jest tam dość wysoki.”.

Dane Linked-In pokazują, że w ostatnim czasie rynek Azji Południowo-Wschodniej stał się pierwszym przystankiem dla internacjonalizacji większości chińskich przedsiębiorstw typu B2B. Dotyczy to zwłaszcza firm związanych z przetwarzaniem w chmurze, robotyką przemysłową, fotowoltaiką i inteligentną produkcją.

Najsilniej dostrzegane trendy w chińskiej współpracy międzynarodowej przejawiają się w kilku branżach. W Singapurze spory odsetek stanowią chińscy specjaliści z branż medycznych i nauk przyrodniczych. Z kolei Hong Kong pozostaje cennym centrum biznesowym dla pracowników umysłowych i sektora zarządzającego.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202307/26/WS64c06a5ea31035260b81880c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.