Aktualności

Rośnie bilans handlu zagranicznego Chin

Poziom handlu zagranicznego Chin na początku tego roku wzrósł o niemal 6%. To duża zasługa stowarzyszenia ASEAN, z którym Państwo Środka pogłębia współpracę.

Pierwsze cztery miesiące 2023 roku przyniosły stabilny wzrost zagranicznego handlu Chin. Dodatni bilans odnotowano zarówno w imporcie jak i eksporcie. Od stycznia do końca kwietnia poziom handlu wzrósł średnio o 5,8% względem roku ubiegłego. Wartość wymiany handlowej Państwa Środka ze światem osiągnęła w tym czasie wartość przeszło 13,3 biliona juanów (około 1,92 biliona dolarów).

Szczególnym zainteresowaniem chińskich importerów i eksporterów cieszą się kraje należące do stowarzyszenia ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodnie). Do ASEAN należą między innymi Filipiny, Brunei, Laos, Indonezja, Malezja czy Wietnam. Tempo wzrostu wymiany handlowej Chin z członkami ASEAN osiągnęło w tym roku poziom ponad 13%. Z kolei import i eksport z Unią Europejską wzrósł od początku roku o nieco ponad 4%.

Generalna Administracja Celna podaje także jak rozkłada się bilans wymiany handlowej Chin. O ile eksport wzrósł aż o 10,6% w skali roku, to import zaledwie o dwie setne procenta.

Nieustannie rośnie też popyt na tradycyjnych rynkach azjatyckich. Przeszło 37% wzrost zanotował handel z Turkmenistanem, Kazachstanem czy Tadżykistanem.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2023/05/rosnie-handel-zagraniczny-chin/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.