Aktualności

Zagraniczni inwestorzy na rynku chińskim

Polityka otwarcia Chin na zagraniczny kapitał skłania inwestorów do otwierania firm na terenie kraju. Tylko w 2023 roku powstało ich o 36% więcej niż rok wcześniej.

Chińskie Ministerstwo Handlu jeszcze mocniej poluzowało wytyczne dla zagranicznych inwestorów. Nowoopracowane zasady polityki otwarcia Chin mają skłonić obcokrajowców do inwestowania kapitału w Państwie Środka. Są to nie tylko bezpośrednie nakłady finansowe, ale i zakładane siedziby nowych spółek. Tylko w 2023 roku w Chinach działalność zarejestrowało o ponad 36% więcej zagranicznych inwestorów niż w roku ubiegłym.

Zhu Bing, dyrektor departamentu administracji inwestycji zagranicznych Ministerstwa Handlu, zwraca uwagę na kilka krajów. Najwięcej inwestycji dokonują firmy i obywatele pochodzący z Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji czy Szwajcarii.

Kluczowym elementem nowej polityki otwarcia Chin jest tworzenie stref wolnego handlu. Pilotażowa strefa w Szanghaju już przyciągnęła setki zagranicznych inwestorów. Ponadto nowe regulacje prawne, o standardach międzynarodowych, dają lokującym kapitał bezpieczeństwo i jednoczesną swobodę.

Szanghaj to nie jedyna strefa wolnego handlu. Jedna istnieje już w Hainan, a w planach jest utworzenie kolejnych siedmiu stref. Będą one ułatwiać wymianę handlową, stawiać na cyfryzację handlu oraz wzmacniać ochronę dla własności indywidualnej.

Lipiec 2023 roku był przełomowy dla promowania kapitału zagranicznego. To wtedy Chiny opublikowały 24 zasady, które poprawią środowisko biznesowe dla inwestorów.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2024/01/zagraniczni-inwestorzy-korzystaja-z-polityki-otwarcia-chin/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.